Domowa aromaterapia – o czym należy pamiętać?

Aromaterapia może być skuteczną metodą poprawy samopoczucia czy też uzupełnieniem terapii lub środkiem na różnego rodzaju dolegliwości skórne, jednak warto też pamiętać, że źle stosowana, potrafi wręcz zaszkodzić. Przeprowadza się ją zwykle z wykorzystaniem olejków eterycznych, które działają tak dobrze dzięki temu, że są stężone i w niewielkiej objętości zawierają mnóstwo związków aktywnych, ale jest to też główna przyczyna poparzeń i podrażnień przy ich stosowaniu. Jak więc stosować olejki naturalne, by aromaterapia była dla nas bezpieczna?

Olejki tylko rozcieńczone!

Nie stosujemy olejków eterycznych bezpośrednio na skórę w formie nierozcieńczonej. To najprostsza droga do podrażnień, zaczerwienień, reakcji alergicznych, a nawet poparzeń. Należy kilka kropli olejku najpierw rozpuścić w łyżce oleju bazowego, którym może być dowolnie wybrany olej, jak dobrej jakości oliwa z oliwek, olej z migdałów czy olej kokosowy. Dzięki temu olejek do aromaterapii ciągle będzie mógł zadziałać bez ryzyka dla naszej skóry. Jeśli akurat nie chcemy używać tłuszczu jako bazy, możemy również wkropić wybrane olejki do kremu czy balsamu. W kryzysowej sytuacji sprawdzi się nawet woda, tylko należy bardzo dokładnie wymieszać fazę wodną z tłuszczową poprzez energiczne potrząsane pojemniczkiem czy butelką aż do zemulgowania obu substancji (tj. powstała jednorodnego, lekko mętnego płynu bez wyraźnych kropelek olejku w nim).

Nie więcej niż kilka olejków naraz

Jeśli lubimy tworzyć mieszanki zapachowe i mieszać ze sobą różne olejki eteryczne, wtedy warto ograniczyć ich ilość do trzech lub najwyżej pięciu. Jeśli dodamy więcej aromatów naraz do jednego kominka lub jednej porcji oleju bazowego, nie tylko nie zadziałają one lepiej, ale też mogą stać się przyczyną bólu głowy i innych niemiłych dolegliwości, jak mdłości czy ogólne gorsze samopoczucie. Dobrze jest wybrać olejki o zbliżonym działaniu, np. mieszając jednocześnie olejek lawendowy i miętowy, uzyskamy uspokajający, spójny zapach, a dodając olejku pomarańczowego do sosnowego stworzymy mieszankę odświeżającą i dodającą energii. Dobrze jest też wziąć pod uwagę, że powietrza raz przesyconego aromatami olejków nie tak łatwo pozbyć się z pokoju, więc czasem lepiej użyć mniejszych porcji olejków, niż potem spędzać długie godziny w pomieszczeniu o zbyt intensywnym zapachu.

Uwaga na cytrusy!

Olejki cytrusowe, takie jak olejek pomarańczowy, cytrynowy czy bergamotowy, są niezwykle energetyzujące, poprawiają humor i odprężają. Dodane do kosmetyków mogą utrzymywać się na skórze cały dzień, ale uwaga! Należy na nie wyjątkowo uważać w sezonie letnim. Wszystkie olejki cytrusowe działają fotouczulająco, co oznacza, że nałożone na skórę, a następnie wystawione na działanie promieni słonecznych, mogą stać się przyczyną przebarwień i nieestetycznych plamek. Dlatego podczas długich dni ograniczmy ich używanie tylko na noc.

Po zakupie konkretnego olejku eterycznego zawsze trzeba przeczytać etykietę i stosować się do zaleceń w niej zawartych, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem. Dobrze dobrane i rozsądnie stosowane olejki eteryczne będą nam za to służyć każdego dnia na wiele różnych sposobów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *